Doktoři z Počátků: RECENZUJEME!

 

Doktoři z počátkůNový přistěhovalec  z města, podnikatel Zdeněk Macek (David Prachař) prodává hospodskému Řezáčovi (Marek Vašut ) pozemky. K prodeji je donucen intrikami připraveným plánem hospodského, který si chce jak jinak než namastit kapsu. Zoufalý Macek podepisuje smlouvu o prodeji nad gulášem s pivem a následně svého činu lituje… Řezáč zasílá kupní cenu na účet prodávajícího, nic nejde zvrátit a obchod je uzavřen v neprospěch Macka. Je obchodování s nemovitostmi taková hračka nebo jde jen o bujnou fantazii scénáristů?

Kupní smlouva nad pivem

Nic proti zlatavému moku, ale v tomto případě hospodské prostředí jen těžko nahradí úředně ověřený podpis, jak tomu má v reálném světě být. Bez úředně ověřeného podpisu je kupní smlouva pro převod nemovitosti nepoužitelná a hospodský si ji může dát leda pod to vzpomínané pivo. A ruku na srdce, milí scénáristé, také byste zaslali kupní cenu nemovitosti na účet prodávajícího bez převodu nemovitosti nebo naopak převedli nemovitost bez zaplacení? Z toho už vyrostli už i ti nejmenší usmrkánci z realitního světa!

Scénář vs. realita

Prodej nemovitosti má zcela jiný mechanismus, než prodej čehokoliv jiného. Okamžikem převodu vlastnických práv není den podpisu kupní smlouvy nebo den předání věci či úhrady kupní ceny, ale den zápisu do katastru nemovitostí. Tedy okamžikem, kdy by se hospodský Řezáč mohl radovat, by byl až den KDY NABYL PRÁVNÍ MOCI ZÁPIS JEHO VLASTNICKÝCH PRÁV NA KATASTRU NEMOVITOSTÍ.

Návod: Jak zapsat nemovitost na Katastrální úřad

Jak dlouho skutečně trvá, než se můžete radovat z úspěšného převodu práv na vás?  Katastr má ze zákona na rozhodnutí o vkladu lhůtu 30 dní (ve výjimečných případech až 60 dní). Obvykle se tedy můžete radovat asi za měsíc od podpisu kupní smlouvy.

Nudná realita?

Skutečný život na rozdíl od seriálu není tak dramatický, pokud ale podlehneme seriálovému kouzlu jednoduchosti, může nás snadno zmást a napálit. Chápeme, že provést správně obchod v rámci seriálových minut není reálné. Ale takto banalizovat prodej nemovitosti a cíleně mystifikovat český národ je do očí bijící!