Falešný PENB? ANO! Poradíme, jak poznat podvodníka!

 

energeticky-stitekPodvodníci si z nás dělají legraci a těží z nedostatečné informovanoti vlastníků nemovitostí. Vyvolané zmatky a nejednoznačné situace ze strany státu jim jen nahrávají do karet.

Není všechno zlato, co se třpytí…

Přitáhla vás lákavá cena vypracování průkazu? Pak pozor! Zřejmě máte co dělat s podvodníkem. Nízkou cenu vám zaručí jen ten, kdo nebude mít s tvorbou průkazu žádné výdaje.

Podle nové prováděcí vyhlášky č. 78 ze dne 22. 3. 2013 o energetické náročnosti budov, není možné vystavit průkaz bez řádné inspekce nemovitosti! Důvodem je zavedení detailnějších parametrů pro hodnocení energetické náročnosti, které nelze zjistit jinak než prohlídkou a přesným technickým měřením. Tato povinnost se pochopitelně nevztahuje na novostavby, které v projektové dokumentaci mají obsaženy veškeré potřebné údaje.

Náležitosti vypracování PENB aneb přes co nejede vlak

Nenechte si namluvit, že auditor společnosti je vizionář a technik umí odhadnout stav nemovitosti na dálku. PENB bez řádné kontroly nemovitosti a prověření parametrů je prakticky bezcenný, nemá žádnou reálnou výpovědní hodnotu o stavu nemovitosti. Kromě vyhozených peněz tak můžete mít na krku i žalobu za klamné uvedení údajů při prodeji/pronájmu nemovitosti.

Trvejte na:

  • příjezdu technika,
  • vyplněním všechn formulářů během kontroly nemovitosti,
  • profesionálním přístupu,
  • plněním předem dohodnutých termínů.

Jak se vyhnout podvodníkům a ochránit svou investici do PENB?

Vyhledejte takového dodavatele PENB, který (pokud se nejedná o novostavbu) nepřipouští jinou variantu vypracování průkazu než na základě dokumentace vypracované jeho technikem/auditorem či specializovaným inspektorem. Dodavatelskou společnost si předem prověřte a zjistěte reference.