Makléřka prodala dům přímo pod nosem

 

Příběh zaslán 3. 7. 2014: „Měli jsme u makléřky zamluvenou nemovitost – novostavbu RD 4+kk v Lipovci (okr. Blansko) za 1,8mil vč. provize. Chyběla kolaudace. Ověřovala jsem informace o věcech ke kolaudaci u stavebního úřadu Blansko, podali zcela jiné informace než makléřka (která mimochodem na první schůzku přijela o půl hodiny později, na druhou se již neráčila dostavit a dojela, až když jsme byli na odjezdu), včetně nutnosti bourání předdveří. Z tohoto důvodu jsme se tedy dohodly (jak s majitelkou, tak s makléřkou), že zálohu složíme až po kolaudaci (která mimochodem bude zítra), následně plnou cenu ihned po převodu peněz z prodeje mého bytu. S makléřkou jsme byly domluvené, že v případě jiného vážného zájemce mi dá vědět. Rovnou řekla, ře nabídku stáhnout nemůže (chápu a respektuji), ale bude říkat zájemcům, že jsou až další v pořadí.

Tedy, začali jsme zařizovat stěhování: prodali byt (makléřka ho sama měla v nabídce, takže věděla, nakolik podnikáme kroky ke stěhování), odhlásili služby ve stávajícím, já vypověděla kancelář a zaplatila 3 měsíce nájem na bližší novému bydlišti, poptávali jsme řemeslníky na dodělávky a nakoupili materiál. Průběžně jsme si dávali s majitelkou domku vědět, jak jim problíhá kolaudace, jak my pokračujeme v prodeji bytu..O všech krocích byla paní Mgr. Lenka Ševčíková z Coloseum Nemovitosti informována. V úterý minulého týdne jsem jí navíc poslala SMS, aby připravila smlouvy, neb peníze za byt byly převedeny (jednalo se o ihned prodejnou 2+1 v Žabovřeskách).

VE STŘEDU MI TATO MAKLÉŘKA ZAVOLALA, že přijala zálohu od jiných zájemců. Prý je přeci nemohla odmítnout… Přitom věděla o tom, že kvůli domu prodáváme byt (a to lehce pod cenou, aby se prodal opravdu ihned), co vše podnikáme za kroky, domluva byla jiná, měla mi dát vědět a zálohu bych téhož dne donesla.. Copak je toto normální jednání? Někdo říká, že je to žalovatelné dle nového OZ, ale nevím , či to prostě není běžné, že jedna věc se slíbí a jiná koná.

Takže – máme prodaný byt, odhlášené stávající bydlení, vše připravené, aby nám makléřka dům prodala doslova před nosem. Jsme z toho v šoku, otřeseni, naprosto nechápeme postup, princip, asi jí někdo dal peníze bokem. Jinak si to neumíme vysvětlit. Dá se někam podat stížnost? Její nadřízená to řešila tak, že mi zavolala, omluvila se, a nabídla mi jiného (prý toho nejlepšího) makléře… Což jsem myslela, že si dělá houpou legraci..“

Vyjádření odborníka

K případu se vyjádřila Ing. Alena Horáčková (Snadné reality): „Bohužel neexistuje žádný opravný prostředek na toto nečestné jednání kanceláře, jedinou cestou je, že dostatečně odprezentujete jejich postoj a to, co vám způsobili. Je možné, že existuje i naděje na to získat náhradu škody soudní cestou, s NOZ by měla být podstatně vyšší odpovědnost makléře. Ovšem tady je otázka, jakou škodu tím RK způsobila a zda je za ni odpovědná RK.  Z lidského hlediska je to neskutečné, po stránce právní je situace složitější. Dokud jste neuzavřeli s realitní kanceláří žádnou smlouvu (o rezervaci této nemovitosti), těžko považovat porušený slib kanceláře za porušení povinností.  Chování makléřky je problémem etickým. Tady pomůže jen obracet se na zprostředkovatele, který má vysoké etické standardy a systém kontroly a dozoru nad svými makléři.“