Pozor na neplatné PENB

 

Příběh zaslán 26. 4. 2014: „Energetický auditor z Ostravy se sám nabídl či se rozhodl přistoupit na podmínku realitního řetězce MM reality. MM reality tak získaly službu vypracování PENB za bezkonkurenčně nízkou cenu. V čem byl háček?
Realitní makléř dle zákona nabídl klientům zprostředkování velice levného Průkazu energetické náročnosti budov za více než lákavou cenu. Celý průběh vypracování byl sice o něco pomalejší, ale to přeci vůbec nevadí, hlavně když je nízká cena…

Od Ostravy k Aši za bezkonkurenčně nízké ceny

Jak pracoval specialista, aby si vykompenzoval nízkou cenu? Energetický specialista z Ostravy se na objekt nepřijel nikdy podívat. K vyhotovení mu stačila pouze adresa a fotografie. V případě složitějšího objektu postačila jakákoliv projektová dokumentace, kterou má majitel k dispozici. Auditor tedy zvládl zpracovávat Energetické průkazy od Ostravy k Aši, a to vždy za jednu cenu a bez návštěvy.
Na společnost provádějící energetickou inspekci se jen za jeden měsíc obrátili 4 klienti sítě MM, kteří měli problémy se Státní energetickou inspekcí. Povinností každého energetického auditora je zaregistrování nově vypracovaného PENB na Státní energetické inspekci (SEI), popř. inspektorátu předat PENB ke kontrole. To ovšem auditor nesplnil.
Následně byli tito klienti v rámci běžných průběžných kontrol vyzváni SEI k předložení PENB. Po detailnějším průzkumu bylo zjištěno, že ostravský auditor měl vždy jeden vzor výpočtu a pro každou nemovitost měnil pouze identifikační údaje a fotografii s jednotným výsledkem C. Hodnocení C je u stávajících objektů výsledek dobrý pro kupující i prodávající a není tak ničím podezřelý… SEI se ale oklamat nedala a průkazy neuznala.
MM reality podali všeobecné vyjádření, že oni pouze PENB zprostředkovávají, a tak nenesou za kvalitu zodpovědnost. Auditor se k případu odmítl vyjádřit.

Co s takto podvodně vypracovanými PENB?

Oklamaní klienti tak nakonec došli k tomu, že každá služba má svou odpovídající cenu, pod kterou nelze při dodržení všech povinností jít. Nakonec si nechali PENB dodatečně vytvořit u prověřené společnosti, která provedla měření a kontrolu specializovaných technikem, poté již vše bylo v pořádku. Místo ušetřených peněz tak zaplatili dvojnásobek.“