Chybné PENB od RK Sting

 

Příběh zaslán 2.5.2014: „Objednal jsem si u RK Sting vypracování PENB. Cena byla velice lákavá, nechtělo se mi zbytečně vyhazovat peníze. O povinnosti vypracování průkazu energetické náročnosti budovy jsem se dozvěděl od makléře, takže mě nepřekvapilo, že jsem po zaplacení dostal jednostránkový formulář k vyplnění, který jsem následně s důvěrou odevzdal makléři. Na základě mnou vyplněných údajů mi byl vyhotoven PENB, já jsem byl spokojený a nic nebránilo prodeji mého domu.

Cca 3 měsíce po prodeji jsem byl Státní energetickou inspekcí vyzván k předložení průkazu. Musím přiznat, že jsem byl v naprostém šoku: kontrola „můj“ průkaz neuznala. Byl jsem vyzván k doložení k novému vypracování PENB. Naštěstí jsem se už s novým majitelem domu domluvil, vysvětlil mu, že jsem ho nechtěl nijak podvést, protože kdyby mi nedovolil PENB vypracovat, nevím, co bych dělal. Padalo to na mě jedno za druhým: dozvěděl jsem se, že podle NOZ ručím za skryté vady nemovitosti i několik let po prodeji! Děsil jsem se, jak dopadne nové PENB. Nakonec jsem měl víc štěstí než rozumu (doslova). PENB dopadlo ještě lépe než od Stingu, pokutu jsem platit nemusel. Prostě poučení a kopanec: neznalost neomlouvá a makléři od Stingu vám nepomůžou.“

Vyjádření odborníka

Tento postup je nepřijatelný, nejenomže formulář je na jeden list formátu A4, navíc polovinu z toho tvoří identifikační údaje. To opravdu nestačí. Z výše uvedeného příběhu je jisté, že auditor vytváří energetické průkazy z fotografií, případně z adresy, náhledů do katastru nemovitostí a dalších. Žadatel tak získává PENB plný výmyslů a nepravd. Jak bude Státní energetická inspekce postupovat při kontrole tohoto průkazu a jak již postupovala?  Velice jednoduše, neuznala ho a neuzná žádný takový další. Setkáváme se s podobnými případy klientů, kteří se na nás obrací s žádostí o vypracování PENB (už svého druhého).

V případě neúplného a tedy neplatného PENB bude majitel průkazu donucen průkaz objednat nový a správný, což znamená mnohonásobné zvýšení nákladů.