Poučení ze soudních síní: Kauza Roman Červík, FM Reality a reality Rexx

 

soudŠest let ve věznici s ostrahou, takový je trest pro podvodného makléře Romana Červíka společnosti FM Reality, který během několika let podvodným jednáním vylákal ze svých důvěřivých klientů 16 milionů korun. Zamíchal tak osudy mnoha lidí, které připravil o střechu nad hlavou či o celoživotní úspory. A pocit viny? Od soudu odcházel Červík s úsměvem. Nenechte se napálit od podvodníků! Jaké byly varovné signály?

Šokující suma, za kterou si podvodník užíval luxusu, a smutné osudy podvedených, kterým prohýřené peníze už nikdo nevrátí. Server Novinky.cz se vyjádřil k jednomu z případů podvedených: „Za prodaný byt měla od Červíka dostat 1,3 miliónu korun, což se dosud nestalo a pravděpodobně už ani nestane. Byt už byl dávno přepsán na kupujícího, jeho původní majitelka na to doplatila srdečním kolapsem a skončila v invalidním důchodu.“
Jaký je princip celého podvodu? Odpovíme si dalším příběhem. Podvedená mladá žena uvedla pro deník.cz: „Loni na jaře prodávala byt, který zdědila po otci. Lidé, kteří ho kupovali, poslali peníze na účet realitky 17. dubna. On řekl, že peníze budeme mít do 31. května. Do poslední chvíle tvrdil, že je pošle, ale vždycky to bylo méně, než slíbil.“ Podle svědeckých výpovědí Roman Červík všechny záležitosti vyřizoval doma, tedy mimo kancelář realitky na frýdeckém náměstí. Žena mu důvěřovala i v době, kdy se jeho jméno začalo objevovat v novinách. „On mi neustále tvrdil, že jsou to výmysly,“ cituje regionální fm.denik.cz.
Takže co se vlastně stalo? Shrneme zásadní kritické body nešťastných obchodů.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PODVEDENÝCH:

1. Realitnímu makléři (realitní kanceláři) posílali kupující SE SOUHLASEM PRODÁVAJÍCÍCH peníze NA ÚČET REALITKY.
2. Prodávající důvěřovali realitce, i v době, kdy už se mohli dočíst o jejích nekalých praktikách.
3. Neodradil je ani fakt, že jednání neprobíhala v místě provozovny realitní kanceláře.
Podvedení se dopustili hned několika chyb, kterým se dalo poměrně snadno předejít. Realitní trh, stejně jako i jiné obchodní prostředí, není místem pro slepou důvěru. Vždy se najde někdo, kdo využije neznalosti a nepřipravenosti. Pokud nebudete připraveni, sami sedáte na lep podvodníkům, kteří si budou užívat luxusu za vaše peníze.

Čtěte také: Jak poznat realitního profesionála?

JAK NENALETĚT?

1. NIKDY nedávejte souhlas, aby kupní cena nebo jakákoliv hotovost, vyjma blokovacího depozita v maximální výši provize realitní kanceláře, šla na účet realitní kanceláře či makléře! Poctivá realitní kancelář nikdy nemíchá své vlastní finanční prostředky s penězi klientů!
2. Poctivá realitní kancelář má kamennou pobočku, kde můžete kdykoliv dostat informace, navštívit ji a také udává adresu, kam doručíte poštu apod.
3. Reference jsou velmi důležité! Slušná realitka vám je schopna předložit doporučení svých spokojených klientů, přehled realizovaných případů, ukázat svou práci, doložit rozsah inzerce, předat kontakt na právníka, který poskytuje klientům právní servis, předložit garance, doklady o pojištění apod.