Pozor na Prolux!

 

profilovkaPříběh zaslán 15. května 2013: „Jsme stárnoucí manželé a chtěli jsme prodat náš dům a koupit útulný byteček. Rozhodli jsme se pro kancelář PROLUX, neboť sídlí v našem městě, a tudíž je nemáme daleko. Nechali jsme si dům nacenit a byli jsme mile překvapeni: v realitní kanceláři ná sdělili, že tento typ domu v daném místě se prodává za vyšší cenu. Podepsali jsme exkluzivní smlouvu a čekali. Dnes mohu říci na zázrak.

Zástupce kanceláře PROLUX nám sdělil, že se pro náš typ nemovitosti zhoršila situace na trhu. Nemůže nám bohužel zajistit prodej za avizovanou cenu.

ZŮSTALI JSME V PASTI! Domek jsme nakonec prodali díky našemu vlastnímu inzerátu v novinách. Vzhledem k podepsané exkluzivní smlouvě jsme museli kanceláři PROLUX zaplatit POKUTU.

Dejte si pozor na společnost PROLUX i jiné kanceláře, které by vám nabízely nereálně vysokou cenu, za kterou nemovitost prodají. My se nejen poučili, ale taky za to pořádně zaplatili.“

 • Zuzana Hořovájméno

  V žádném případě nejsem na straně PROLUXU. Nechápu, čemu se manželé diví, když dobrovolně podepsali exkluzivní smlouvu a tuto smlouvu porušili. S pokutou museli počítat, nevěřím, že by ve smlouvě s Proluxem nebyla uvedena. Tohle je úplně špatný a zavádějící případ nefér jednání realitky. Pokud si manželé chtěli prodat dům sami, měli nejprve dát do pořádku své závazky k Proluxu. Například vypovědět ex smlouvu. Chyba je jednoznačně na jejich straně. A článek je zavádějící, protože z něj může vzejít dojem, že všechny realitky a všichni makléři jsou špatní. S čímž rozhodně nemohu souhlasit.

   
  • Dobrý den, Realitní příběhy zveřejňujeme tak, jak nám je naši uživatelé zašlou, viz úvod celé rubriky. Z našeho pohledu je škoda, že manželé neuvedli příběh celý. Bylo by z něj tak patrné, že vypovědět smlouvu Proluxu bylo prakticky nemožné (výhradní smlouva na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 2 roky, Prolux pod různými záminkami doporučenou poštu s výpověďmi nepřebíral), manželům se tedy smlouvu podařilo vypovědět až osobně v Praze na druhý pokus, tedy po více než 4 letech! To už však byli v pasti, neboť dům potřebovali prodat dříve. Příběh jsme si ověřili a souhlasíme s Vámi, že na samotném podepsání výhradní smlouvy realitní kanceláři není nic špatného. Ovšem výhradní smlouva na dobu neurčitou? Výpovědní lhůta 2 roky? Toto není vzájemně vyvážené ujednání, takto dělá realitní kancelář z klienta rukojmí. A dalším prohřeškem Proluxu byla nečinnost. Kombinace nečinnosti a neochoty smlouvu čestně ukončit způsobuje klientům potíže a s tímto jednáním „realitních kanceláří“ nemůžeme souhlasit. Rozhodně tím nechceme podporovat negativní postoj k realitním kancelářím, naopak, věříme, že poukážeme-li na obecné nešvary „realitních kanceláří“, dokážou klienti v budoucnu odlišit seriózního odborníka od podvodníka. Díky včasnému informování vydělají podvodníci méně než dnes na lidské naivitě a důvěřivosti a naopak zasloužená odměna tak připadne poctivému realitnímu odborníkovi.

    
 • Jan Jurníček

  Jen taková drobná připomínka k tomu „Prolux pod různými záminkami doporučenou poštu s výpověďmi nepřebíral“:

  Podle ustálené judikatury se soukromá písemnost považuje za doručenou okamžikem, kdy se dostala do dispoziční sféry adresáta, to jest, kdy měl adresát možnost seznámit se s jejím obsahem. A od toho okamžiku také nastávají právní účinky doručení (zde výpovědi).

  Nemůže být k tíži odesilatele takové písemnosti, že adresát se s obsahem písemnosti neseznámil (odmítl ji převzít od doručovatele, nevyzvedl ji na poště po vhození oznámení o uložení zásilky).

  Viz například http://kraken.slv.cz/IV.US2876/11 nebo kterékoliv rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, týkající se doručování soukromých zásilek.

  Tedy: Pokud ti manželé adresovali výpověď na adresu uvedenou v obchodním rejstříku, popřípadě jinou adresu, kterou Prolux uvedl jako kontaktní, tak výpověď těch manželů byla účinná okamžikem, kdy zástupce Proluxu odmítl převzít zásilku, popřípadě kdy bylo oznámení o uložení zásilky vhozeno do poštovní schránky Proluxu.

  Předpokládám, že výpověď byla zaslána doporučeně a na dodejku, takže o způsobu doručení měli ti manželé doklad.

  Pokud ano, tak je škoda, že tohle ti manželé nevěděli, žádnou smluvní pokutu nemuseli platit, případný soud by vyhráli.

   
 • Agent Snadné reality

  Potíž je v tom, že většina normálních lidí nemá žaludek ani znalosti na to vydržet tlak ze strany realitní kanceláře, která takto brání výpovědi. Přesně to je potřeba zdůrazňovat u smluv ve výše uvedeném případě: smlouva minimálně na 2 roky nedává klientovi šanci na změnu makléře, když je nečinný, a i kdyby měl nakrásně nárok vše u soudu vyhrát, většina slušných lidí se soudu bojí, a proto k němu ani nepůjdou, vždy je to postaveno na strachu z ostudy. Slušní lidé budou čekat a dům neprodají a pak budou plnit blogy a hlavy svých známých jediným tvrzením: „realitky s vámi podepíší smlouvu, nic nedělají a vy jste v pasti…“ Je škoda, že Prolux poškodil pověst slušných realitních kanceláří, protože takto slušná kancelář nepostupuje: má smlouvy na dobu, která je adekvátní prodeji, pracuje pro klienta tak, aby ho držela spokojenost a ne „nevypověditelná“ smlouva.