RK Styl: elegantní podvody z Plzně

 

soudLidé se často tlačí na realitky, aby snížily výši provize, ale neuvědomují si, že mnohdy není ani z čeho snižovat. Ve vidině ušetřit co nejvíce pak takovíto lidé padají podvodníkům přímo do náruče. Jednou z variant, jak „výhodně ušetřit“, je místo úschovy peněz u advokáta to prostě risknout a peníze poslat na účet realitce či jí je rovnou předat v hotovosti. V domnění, že ušetříte několik tisíc za úschovu peněz, můžete přijít o veškeré své peníze. Podvodníci nedělají nic, co byste opravdu nechtěli.

Realitní kancelář Styl vnikla v roce 2007, majitelkami a zároveň jednatelkami společnosti jsou Jana Mikulová a Iveta Kadlecová. Těm za zpronevěru svěřených peněz hrozí až deset let vězení.  Realitka je zavřená od 19. prosince 2012. O tom, že obě jednatelky jednaly s plným vědomím, že společnosti se nedaří nejlépe a že svým klientům dluží nemalé částky, svědčí účetní uzávěrka už z roku 2011. Z ní např. vyplývá, že společnost měla k uvedenému roku závazky před dvanáct miliónů korun, přesto si ještě v témže roce vzala úvěr na nákup dvou luxusních vozidel za další více než milión korun. Případu se věnuje plzeňský soud. Podle mluvčí krajské policie Jana Tomková se počet poškozených postupně vyšplhal až k padesátce.

Podle údajů v obchodním rejstříku je společnost od 25. února 2013 v insolvenci. Mimo provoz jsou všechny komunikační kanály společnosti, odpojená pevná telefonní linka i internetové stránky.

web RK Styl

Webové stránky RM Styl.

Zástupci RK Styl nepředávali peníze z prodaných nemovitostí původním majitelům, ti se obrátili na plzeňskou policii. Vzhledem k mnohamilionovým dluhům a takřka nemožností je získat od RK, obracejí se prodávající přímo na kupující, aby alespoň nějakým způsobem získali své peníze zpět. Kupující se tak ocitají v patové situaci, kdy jsou žalování za neuhrazení kupní ceny, kterou sice zaplatili, ale zprostředkovatel (RK Styl) už peníze neposlal dál. Ve smlouvách RK Styl totiž chybí klauzule o tom, že zaplacením kupní ceny realitní kanceláři je splněn závazek kupujícího vůči prodávajícímu. V praxi to znamená, že poškozeným je kupující a je nucen cenu za nemovitost zaplatit podruhé.

Ponaučení:

  1. Peníze nikdy nepředávejte v hotovosti či na účet jedné ze stran. Využívejte úschovu u advokáta.
  2. Pozor na smlouvy, které podepisujete. Kupní smlouva je napadnutelná i několik let po jejím podepsání, lehce se tak může stát, že o svůj majetek přijdete!
  3. Ve smlouvě s RK musí být jednoznačně stanoveno, co kupující složenou částkou hradí. V tomto případě že zaplacením kupní ceny realitní kanceláři je splněn závazek kupujícího vůči prodávajícímu.