Utajený makléř

 

Ozve se vám na soukromou inzerci jako zájemce a v předstírání, že je samotným zájemcem, vydrží hodně dlouho. Domluví si s vámi prohlídku, na ní se chová jako běžný zájemce, nafotí si nemovitost a odjede. Poté, aniž by se vás ptal, nabízí vaši nemovitost v inzerci. Bez vašeho vědomí nabízí váš majetek! Spoléhá se na to, co mu bohužel v naší zemi vychází velmi často, že se nebudete bránit. Někteří jsou dokonce spokojeni, že někdo jejich nemovitost inzeruje. Jako kdybyste najednou zapomněli, že na začátku jste přece chtěli zvládnout prodej sami, přenecháváte tučnou provizi podvodníkovi, který si ji vezme, aniž by se vás ptal. A proč tento trik podcení i ti nejopatrnější? Protože zdánlivě po vás nikdo nic nechtěl.  Ale chyba lávky! Podvodník, makléř, který se vydává za zájemce stahuje skutečné zájemce na svou inzerci. Má ji všude, vy jen někde na soukromém bazaru. On mluví se zájemci a on s nimi podepisuje závazné smlouvy!

Jak vám to může škodit?

  • Vaši nemovitost nabízí za nižší cenu, přitáhne tak více zájemců, než vše dražší stejná nabídka, již nikdy svou nemovitost neprodáte za původní cenu
  • Ty nejvážnější zájemce odradí svým chováním. Typické je, že po nich požaduje schůzky k podpisu závazných smluv ještě pře prohlídkou, a to ne každý zájemce akceptuje! Opravdu chcete přijít o slušné, solventní zájemce jen proto, že makléř – falešný zájemce bude jednat jen s těmi, co zaplatí jemu a ne vám?
  • Vaši nemovitost zájemcům vymluví, aby jim nabídnul jinou… však má v nabídce podobné další a od jiných majitelů dostane větší odměnu, často vás začne také vydírat a chtít peníze pro sebe, peníze navíc apod., za to, že vám udělá laskavost a „svému solventnímu kupci“ nabídne tu vaši nemovitost! Ovšem ten solventní kupec by byl váš přímý kupující, kdybyste nenechali bez souhlasu cizího člověka nabízet vaši nemovitost a nechali ho rozhodovat o vašich penězích!

Toto je velmi běžná praxe zejména u těch největších realitních kanceláří! Prověřeno v praxi, setkáváme se s tímto trikem pravidelně, makléři jsou k takovému jednání školeni a cíleně vedeni.

Co s tím?

Uvědomte si, že to vy přicházíte totálně o všechno – o peníze, možnost vybrat si realitního odborníka, který vás bude zastupovat, možnost rozhodovat o ceně, podmínkách prodeje. Přesto se z nepochopitelných důvodů necítí prodávající podvedeni. V různých obměnách patří tento postup k nejčastějším podvodům a je nejjednodušší variantou pro podvodníka, jak vám vnutit své podmínky, obrat vás a ještě ve vás vzbudit pocit spokojenosti. Jedinou radou je zamyslet se dopředu nad tím, co vlastně dopustíte, když si toto jednání necháte líbit.  Uvědomit si všechny své ztráty. Pokud vám někdo lže na samém začátku, jak byste mu mohli důvěřovat v celém realitním obchodu? Necháte-li podvodné makléře realizovat svůj obchod, bují pak nepoctivost po celém realitním trhu a doplácí na to všichni slušní lidé.